Alkonykapcsolók
Az alkonyatkapcsoló család különféle térvilágítások (kertek, parkok, gazdasági udvarok, stb.), vagy kirakatok ill. reklám feliratok világításának a környezeti megvilágítás függvényében történő automatikus kapcsolására használható. Ha a fényérzékelő által érzékelt fényintenzitás a beállított érték alá süllyed, az alkonykapcsoló bekapcsol, ha a beállított érték fölé emelkedik, kikapcsol.
A különféle mozgásérzékelő megoldásokhoz hasonlóan a kültéri alkonykapcsoló tehát automatikusan üzembe lépő világításrendszerek kiépítésére való. Alkalmazásával kerti térvilágítások, parkok, gazdasági udvarok, telephelyek, parkolóházak megvilágítását, sőt, kirakatok, illetve reklámfeliratok kivilágítását energiatakarékos módon valósíthatod meg. Vagyis olcsó és gazdaságos megoldásról beszélünk.
Az alkonykapcsoló működöse a környezeti fényerősség alakulásához igazodik. Ha a kültéri fényintenzitás a fényérzékelőnek megadott érték alá süllyed (vagyis odakint besötétedik), az alkonykapcsolós lámpa reléje bekapcsolja és folyamatosan működteti a fényeket addig, amíg a környezeti fényerősség ismét a beállított érték fölé nem emelkedik (azaz reggel kivilágosodik). Ekkor a rendszer magától kikapcsol. Az eszköz egy manuális beállítást igénylő, vagy gyárilag beállított és nem módosítható késleltetési idő lejárta után lép működésbe, ezzel garantálva, hogy átmeneti zavaró tényezők (az érzékelőre vetülő árnyék, felvillanó lámpafény) hatására nem kapcsol ki vagy be.
Az okos kis eszköz több változatban elérhető. Léteznek falra szerelhető, vakolat feletti vagy sínre pattintható modellek – a Világításcenter választékában elsősorban az Anco, az Elmark, a Tracon és a Zext különböző típusokat találsz –, melyek érzékelővel vagy érzékelő nélkül megvásárolhatók. Létezik számos, úgynevezett alkonykapcsolós napelemes lámpa is, izzók tekintetében pedig megkülönböztetünk alkonykapcsolós led izzó, valamint klasszikus izzó kivitelezésű modelleket. Ezek, lévén energiatakarékos megoldások, kivétel nélkül hozzájárulnak az elektromos áram fogyasztás csökkentéséhez, ezzel pedig a hó végi számládon szereplő összeg mérsékléséhez.
Légy azonban körültekintő! A kültéri alkonykapcsoló rendszer kiépítése mindenekelőtt alapos tervezésen alapul, az igények pontos felmérését követeli meg. A megvilágítandó tér mérete, kialakítása, az alkonykapcsolós lámpák száma és elhelyezésé mind fontos tényezők. Ahogyan a kimeneti relé teljesítménye is. Ezen a téren hatalmas a választék, így akár sok száz Watt teljesítményű fénycsöveket vagy akár 80 Wattos izzókat is működtethetsz a környezeti fényviszonyokhoz igazodó automatizmussal. Figyelembe kell venned a különböző fogyasztótípusonként kapcsolható maximális teljesítményt – erről részletes információ a termékek csomagolásán érhető el. A körültekintő tervezés kiemelten fontos, mert később, az alkonykapcsolós világításrendszer beüzemelése után már bonyolultabb a bővítés, az újravezetékezés.
A maximális élettartam, illetve az optimális működés érdekében az eszközök kihelyezései pontjainak meghatározásakor is érdemes gondosan eljárnod. Akár külső vagy beépített érzékelős modellről van szó, fontos, hogy azt ne zavarja külső tényező (beárnyékoló tető vagy fa, más, folyamatosan működő fényforrás, stb.). Égtájak tekintetében az északi és keleti falakkal, homlokzatokkal jársz a legjobban. Az időjárási tényezőkkel szintén célszerű számolni: az alkonykapcsolós lámpa, illetve maga az érzékelő a lehető legkevesebb szennyeződést kapja, ne legyen kitéve rendszeres csapadéknak (elsősorban a szilárd csapadékfajták, tehát a hó és jég). Ezek a külső tényezők nem csak a be- és kikapcsolási időpontokat torzítják, hanem akár az alkonykapcsoló meghibásodásához is vezethetnek.