Füstérzékelők - Otthonunk Felügyelői

Mint már korábbi szén-monoxid érzékelőket bemutató cikkben megemlítettük,hogy a füstésszezon elején érdemes elgondolkozzunk otthonunk, tűz és füstvédelmi biztonságtechnikai eszközeiről. Ennek egy nagyon fontos eszköze a szén-monoxid érzékelő, ezzel karöltve védelmünk kiszolgálására a füstérzékelő eszközök is rendkívül fontosak.
Mi az a füstérzékelő?
A füstérzékelő berendezés egy olyan tűzvédelmi eszköz melynek feladata a tűz korai felismerése otthonunkban, és az ott élők azonnali riasztása a vészhelyzetre.
Hogyan működik a füstérzékelő?
A füstérzékelő-riasztó eszközök a tűzveszély esetén fennálló füstöt érzékeli, és hang és sok esetben fényjelzéssel riasztja az ott tartózkodókat a veszélyre. A füstérzékelőknek két típusát különböztetjük meg, ezek az alábbiak az egyik optikai a másik az ionizációs érzékelés.
Az optikai érzékelés működési elve viszonylag egyszerű
-
a készülékben megtalálható egy fényforrás általában LED, mely folyamatosan fényt bocsájt ki, és egy fotocella, mely a fényforrással szemben helyezkedik el és érzékeli a fényt. Ha a fényforrás és a fotocella közé füst keveredik, akkor kevesebb fényt fog érzékelni a fotocella, így a fotocella fényérzékelés csökkenésével a készülék, riasztást fog eredményezni.
Az ionizációs érzékelés működési elve alapján
-
a készülék egy kis mennyiségű radioaktív anyagot tartalmaz, mely ionizálja a levegő összetételét a készülék belsejében. Ez folyamat azzal jár,hogy a készülék belsejében lévő ionok pozitív és negatív ionokra elválnak egymástól. Ezek az ionok áramot vezetnek az elektróda között, és amennyiben füst kerül a kamrába, a füstrészecskék megkötik az ionokat, így csökkentve az áram erősségét. Az érzékelő ezt a változást észlelve adja le a riasztást.
Fotoelektromos érzékelők
-
Fotoelektromos érzékelők hasonlóan működik, mint az ionizációs érzékelőknek. A fotoelektromos érzékelők érzékenyebbek az ionizációs társaik. Érzékenyebbek a lassan terjedő tűzre például irodákban, lakásokban ideális választás.
Miért fontos a füstérzékelő?
A füstérzékelők egyik legfontosabb tulajdonsága , a korai riasztás vészhelyzet esetén. Mint korábban leírtuk már egy kismértékű változás, a füstérzékelő kamrájában azonnali riasztással jár. Így van időnk reagálni a helyzet, és elmenekülni a veszélyeztette területről. A korai riasztásnak nem csupán ,az emberi életek megóvása, megmentése, de az anyagi károk megelőzése, mérséklése is a célja.
Hol helyezzük el a füstérzékelőt?
A füstérzékelő felhelyezését előzze meg,hogy a megvásárolt típus útmutatóját figyelmesen elolvassuk, illetve lehetőleg szakember végezze az üzembe helyezést. A felszerelést tekintve általános irányelveket tartsuk szem előtt, ezek a következőek:
-
Mennyezetre szerelés: mivel a füst a meleg levegővel együtt felfele száll
-
Középre: a helység közepéhez közel, lámpatestektől, falaktól távolabb (legalább 50 cm-re távolabb) elkerülve a téves riasztást
-
Minden helységbe: minden olyan helyiségben érdemes szerelni, ahol alszunk, időnk nagy részét töltjük (hálószoba, gyerekszoba, folyosó, nappali)
-
Folyosók, lépcsőház: a biztonságos menekülési útvonal biztosítása
-
Konyha: ajánlott, de semmiképpen nem a tűzhely közelében
Itt alkalmazzunk több füstérzékelőt:
-
Tetőtér: több érzékelőre lehet szükség, mivel itt gyorsabban terjedhet a füst
-
Nagyobb terek: nappali-étkező
Ezekre figyeljünk oda:
-
Konyha és fürdőszoba: ezekben a helységekbe a pára és a zsír miatt kevesebb érzékelőt használjunk vagy válasszunk olyan típust mely ezeknek a tényezőknek jobban ellenáll.
-
Huzatos helyek: érdemes a huzatos helyeket elkerülni érzékelő szerelése esetén, mivel meg van az esélye, hogy a huzat elvezeti a füstöt az érzékelőtől
Amennyiben ezt a pár szabályt, és a használati utasításban szereplő támpontok szerint szereljük a füstérzékelőket, így nem csupán egy biztonságosabbá helyé tehetjük az otthonunkat, de megkímélhetjük magunkat a téves riasztásoktól is.
Mire figyeljünk füstérzékelő vásárlása esetén?
Mindenképpen körültekintően járnunk utána az érzékelőknek gyártóként is akár. Talán legfontosabb hogy meggyőződjünk arról, rendelkezik-e megfelelőségi bizonylattal az érzékelő.
Járjunk utána a következőnek:
-
működését tekintve: hagyományos elemmel, vagy integrált lítium elemmel működik
-
milyen hosszú jótállást, garanciát biztos a gyártó a készülékre
-
az egyéni szükségleteinkre melyik készülék felel meg: wi-fi kapcsolattal rendelkezik, kombinált érzékelő (hő és füst, vagy szén-monoxid érzékelésével egybe kötött készülék)
Füstérzékelő karbantartása:
Mint minden háztartási eszközünket , ezt is időre-időre érdemes ellenőrizzük, karbantartanunk. Mivel a szén-monoxid érzékelőkhöz hasonlóan, a füstérzékelő is folyamosan aktív működésben van, ezért a karbantartásuk elengedhetetlen. Karbantartásuk :
-
Rendszeres tisztítás: tisztítsuk meg a portól a készüléket (kívülről)
-
Elem rendszeres cserélje, ellenőrzése
-
Havi tesztelés: teszteljük havonta egyszer a készüléket, megfelelően működik-e
-
Élettartam: gyártónként eltérő a készülékek élettartalma, kövessük figyelemmel mikor esedékes a készülék cseréje
Összegezve a füstérzékelő egy rendkívül fontos eszköz otthonunkba, mely megvédheti otthonunkat, életünket a tűzveszélytől. Látogasd meg a vilagitascenter.hu-n füstérzékelő kínálatát, ahol csak válogatott, megbízható gyártók érzékelőit értékesítünk.