H tarifa kisokos
Meglepően sokan keveset tudnak róla, pedig fenntarthatósági és anyagi szempontból a lakossági áramszolgáltatás egyik legelőnyösebb konstrukciójáról van szó. A H tarifával ugyanúgy fűthetsz, ráadásul közben a hóvégi villanyszámlától sem kell tartanod, legyen akármilyen hideg és hosszú a tél. Cikkünkben megtalálsz mindent, amit tudni kell róla.
A H árszabás, vagyis a H tarifa célja a megújuló energiaforrásokon alapuló, a hőszivattyús technológiát alkalmazó, környezetkímélő fűtési technológiák támogatása. Magyarországon október 15. és április 15. között, vagyis a fűtési szezonban hozzáférhető. Az MVM H tarifa az ország egész területén igényelhető, ám bekötéséhez a meglévő mérő mellé egy külön, kéttarifás mérő kialakítása szükséges.
Megéri azonban az igényléssel, bevezetéssel járó bosszúság, hiszen a piacon ma e a konstrukció büszkélkedhet az egyik leggazdaságosabb árazással. Az Elmű H tarifa kb. 22–24 Ft/kWh-ás ára kedvezőbb az éjszakai áraménál is. Ez azt jelenti, hogy a háztartások szemmel látható összeget spórolhatnak meg vele minden egyes fűtési szezonban anélkül, hogy a családi otthonok hőmérsékletét csökkenteni kellene.
Milyen fűtési technológiákhoz használható?
Ez a megoldás hőszivattyú, keringető szivattyú, kompresszor, illetve bizonyos, minimum 3,4 SCOP-értékkel működő split kímák esetén alkalmazható. A H tarifa azonban nem minden megoldást támogat: nem jó például villanykazánnal, elektromos infrapanellel és a különféle elektromos radiátorokkal – sajnos akkor sem, ha azok üzemeltetését napelem is támogatja. Ennek az oka egyszerű: ezek a fűtési technológiák 100%-ban villamos energiából állítják elő a hőenergiát, míg a hőszivattyú a környezetből is sok energiát nyer ki.
Ki és hogyan igényelheti?
A H tarifát minden lakossági felhasználó igényelheti, azonban csak ők: ipari felhasználók számára a kedvezményes konstrukció nem érhető el. A folyamat elindításához a helyi áramszolgáltató ügyfélszolgálatán részletes tájékoztatást kaphatsz a benyújtáshoz csatolandó dokumentumokról, információkról. Az igénybejelentőt – a lakóhely szerinti szolgáltató ügymenetétől függően – online, vagy az irodában személyesen tudod kitölteni. Ezen túl bizonyosan szükség lesz a csatlakoztatni kívánt technológiák, berendezések adatlapjának beadására is.
Az ügyintézés során kérd ki a regisztrált villanyszerelők listáját, ugyanis meg kell bíznod egy szakértőt, aki az ingatlanhoz kivonulva felülvizsgálja a mérőóra helyét és elvégzi a szükséges munkálatokat. A cikkünk elején említett kéttarifás fogyasztásmérő beszerelésére azért van szükség, hogy a havi elszámolásnál meg lehessen különböztetni a kedvezményes, illetve az alapértelmezett A1 tarifán történő áramfogyasztást. Jó hír, hogy maga a mérőóra nem kerül pénzbe, ám a kihívott villanyszerelő munkadíját, illetve az alkatrészeket, villanyszerelési anyagokat, a szabványosítási munkálatokat ki kell fizetni. Persze ezt követően egész más bekerülésért fogyasztható az áram H tarifa árazással számolva.
H tarifa és geo tarifa
Ellentétben a fűtési szezonban elérhető opciótól, a geo tarifa egész évben elérhető. Igénylése és telepítése azonos, fontos azonban tudni, hogy a geo tarifa kizárólag az ELMÜ és az ÉMÁSZ szolgáltatási területein működik. Újonnan telepített vagy meglévő hőszivattyús rendszerek működtetésére való, ám korlátozott a felhasználható áram mennyisége. A geo tarifa naponta csak 20 órán keresztül biztosított, a reggeli és az esti csúcsidőben 2-2 órára lekapcsolja egy vezérelt óra. Ezzel együtt jelentős megtakarítás érhető el vele: a geo tarifa ára a mindenkori A1 lakossági tarifához kötött, egészen pontosan annak 35%-a, tehát kb.23-24 Ft/kWh.
Mikor éri meg a H tarifa?
Ezt viszonylag könnyen kiszámolhatod, bár egységes, minden esetben alkalmazható képlettel nem szolgálhatunk, hiszen minden ingatlan, minden körülmény, minden helyi viszonylat más és más. Elsőként mindenesetre a kéttarifás fogyasztásmérő beszerelési költségeit tisztázd a kiválasztott villanyszerelővel. Ha új dobozt kell beszerelni, ha szabványosítani kell a meglévő mérőt, az alkatrészekkel és a munkadíjjal együtt akár több százezer forintos költségről is beszélhetünk.
Ha megvan a bekerülési költség, a következő lépés, hogy megbecsülöd hozzá a várható fogyasztást. Tartsd észben, hogy egy fűtésre használt klímaberendezés fogyasztása a modell és típus, a teljesítmény, az ingatlan szigetelése, az elvárt hőmérséklet függvényében igencsak széles skálán mozoghat. Kérd ki szakértő segítségét, a számítás elvégzéséhez bátran fordulj tapasztalt villanyszerelőhöz.
A valószínűsíthető fogyasztásból, illetve az A1 tarifa, és a kedvezményes H tarifa árkülönbségéből már megkapod a havi megtakarítást. A bekerülési költséget leosztod vele, és ki is derül, nagyságrendileg hány hónap, hány év alatt térül meg a beszerelés.