Praktikus, takarékos és biztonságos megoldás – ez a mozgásérzékelő
A korszerű fénytechnikai megoldások már abszolút kényelmes, sok esetben automatizált eszközöket kínálnak mindazok számára, akik szeretnék megfelelően kiépíteni környezetük világítását. Ezek közül is mindenképpen kiemelhetők a mozgásra érzékeny lámpák.
Modern fények mellett
A technológiai fejlődés az utóbbi évtizedekben szinte robbanásszerűen zajlott le, azonban mi, akik ennek folyamatában is részesei vagyunk, talán kevésbé észleljük, mekkora változások is történtek az élet minden területén. Az innovációk azonban életünk szinte minden területét érintik és még a leginkább hétköznapi eszközökben és jelenségekben is ott vannak. Ez a fajta megújulás természetesen az elektronikai eszközök és fénytechnikai berendezések, megoldások világát sem kerülte el, hiszen számos olyan termék terjedt el szélesebb körben, mely korábban szinte egyáltalán nem volt jelen a piacon.
Napjainkra például a LED technológiának köszönhetően elérhettük azt, hogy egy szó szerint is sokszínű, sokszor elképesztő fényerejű, mégis rendkívül gazdaságos megoldás álljon azok rendelkezésére, akik érdemben is foglalkoznak környezetük megfelelő megvilágításával. Ha arra gondolunk hogy az előző században még olajlámpák és gyertyák világították meg az élettereket, a sokoldalú és modern LED világítási megoldások egészen futurisztikusnak hatnak, holott ma már valóban a mindennapok részét képezik.
A korszerű technológiai megoldások pedig azt is lehetővé teszik, hogy a felhasználók abszolút személyre szabottan, a saját és lakókörnyezetük igényei szerint tervezzék meg annak világítását. A világítástervezés egy abszolút létező, sokak által hasznosított lehetőség, mely szakértő támogatással segít összeállítani a partnerek számára leginkább optimális konstrukciót. Ezen belül kifejezetten sokat számít a praktikum, a kényelem, a takarékosság, illetve természetesen a biztonság is. Ha pedig valaki ezek kombinációját keresi, a mozgásérzékelős lámpa az egyértelmű megoldás.
A mozgásérzékelőkről röviden
A mozgásérzékelő világítási és biztonságtechnikai rendszerekben egyaránt fontos szerephez jut, ezek pedig sokszor nem is választhatók el élesen egymástól. De hogy pontosan mi is egy mozgásérzékelő? A név természetesen beszédes, hiszen egy olyan elektronikai eszközről van szó, ami a saját hatókörén belül érzékeli, észleli a mozgást és ezzel a hozzá kapcsolt rendszerből reakciót vált ki. Egy mozgásérzékelős lámpa tehát lényegében két eszköz kombinációja, ami valóban automatizált módon segíti a tájékozódást és a biztonságot egyaránt.
A mozgásérzékelők számos különböző típusú lámpához vagy épp izzóhoz csatlakozhatnak, így reflektorok, állólámpák, kültéri LED lámpák napelemes mozgásérzékelős lámpák és sok egyéb is szerepel a palettán. Az érzékelők között megkülönböztetünk kül- és beltéri modelleket, a technológia tekintetében pedig passzív és aktív mozgásérzékelőkről beszélhetünk. Bár a mozgásérzékelős lámpák kifejezetten sokfélék, maguk a mozgásérzékelők alapvetően két fő kategóriába sorolhatók.
Az érzékelők fő típusai
A mozgásérzékelők a szenzorok tekintetében két csoportra oszthatjuk: infravörös passzív (PIR) és mikrohullámú érzékelővel szerelt készülékek. A maga nemében mindkét megoldás kiválóan alkalmazható, ám természetesen nem mindegy, hogy melyik helyre milyet választunk, ahogy a felhasználói igények is sokat számítanak a megfelelő eszköz kiválasztásának tekintetében. Épp ezért érdemes lehet szakértő segítséget kérni az automata mozgásérzékelő rendszer kiépítéséhez. Mindenesetre az alapokkal érdemes tisztában lenni.
Passzív infravörös mozgásérzékelők
A passzív infravörös mozgásérzékelők, amit röviden csak PIR néven szokás említeni a leggyakoribb típusú mozgásérzékelő, melyet riasztórendszerekben és lámpákhoz kapcsolva is használnak. Ez a típus a látókörébe érő hőjelet és mozgást észleli. Ha a szenzor hatókörében valamilyen objektum mozog, az infravörös sugárzást bocsát ki, amit a rendszer érzékel. Ezt követően indul el a “riasztás” mely automatikusan aktiválja a mozgásérzékelős lámpát, mely a beállított időtartamra felkapcsolva is marad.
Mikrohullámú mozgásérzékelők
Ahogy megszokhattuk, az elnevezés itt is beszédes a technológiát illetően is. Ezek a mozgásérzékelők ugyanis mikrohullámú impulzusokat használnak a mozgás észlelésére. A szenzorok által mozgás esetén kibocsátott mikrohullámok impulzusai az objektumról visszaverődnek a szenzorhoz, ami érzékeli a visszavert hullámokat és a PIR rendszerekhez hasonlóan riasztást indít, mely felkapcsolja a mozgásérzékelős lámpát.
Fontos az elhelyezés
A mozgásérzékelők megfelelő pozicionálása kritikus fontosságú annak érdekében, hogy a legmagasabb hatékonysággal legyenek képesek működni. A szenzorokat tehát olyan helyekre érdemes telepíteni, ahol az emberek jellemzően áthaladhatnak, ezzel aktiválva a rendszert. Bejárati ajtók környezete, garázsbejárók, folyosók és ablakok környezetében egyaránt hasznos lehet a mozgásérzékelős lámpák telepítése, legyen az kültéri lámpa vagy beltéri lámpa. Ezek a rendszerek ugyanis amellett, hogy automata módon segíti a tájékozódást, otthonunk biztonságát is segítik. A mozgásérzékelők többsége oldalfalakra szerelhető, ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni a vásárlásnál.
A mozgásérzékelős lámpák előnyei
A mozgásérzékelős lámpák sok szempontból megkönnyíthetik a felhasználók életét, így szinte természetes, hogy számos előnyüket érdemes felsorolni.
- Megnövelt biztonság: a mozgás érzékelésére felkapcsolódó fények sokat segíthetnek a biztonság fokozásában. Legyen az egy lakóház, egy telephely, valamilyen hivatalos épület vagy akár egy kert, a stratégiai pontokon elhelyezett szenzorok segíthetnek elriasztani vagy akár könnyebben felismerni a nem kívánt betolakodókat. A rendszer teljesen automatikus, így lényegében teendőnk sincs vele.
-
Egyszerű tájékozódás: legyen az akár egy kültéri vagy beltéri egység, a mozgásérzékelős lámpa természetesen a sötétben való tájékozódást is segíti. A programozástól függően bizonyos időintervallumra felvillanó fényeknek köszönhetően nincs szükség arra, hogy a sötét terekben tapogatózzunk a kapcsolók után, mely sok esetben akár balesetveszélyes is lehet. A mozgásérzékelők saját maguk végzik el a munkát és segítik a biztonságos közlekedést az épületek környezetében.
-
Takarékos megoldás: bár a korszerű lámpák és LED izzók már minimális energiafogyasztással rendelkeznek, a tartósan felkapcsolva hagyott fények hosszútávon bizony nyomot hagyhatnak a rezsiszámlákon. A mozgásérzékelős lámpák automatizált megoldásai ugyanakkor ezt a jelenséget is segítenek kiküszöbölni, hiszen bár mozgásra aktivizálódnak, annak megszűnésével a beállított időintervallum leteltével maguktól kikapcsolnak. Így tehát a rezsiköltségeket is segíthetnek hatékonyan csökkenteni, különösen nagyobb épületek, telephelyek környezetében.
A mozgásérzékelők hátrányai
Ha már szóba kerültek a mozgásérzékelős lámpák előnyei, mindenképpen érdemes megemlíteni a hátrányaikat is. Az egyik ilyen például a hamis riasztásokra vonatkozik, vagyis amikor a szenzorra kötött lámpák tévesen kapcsolnak fel. Ez sokszor okozhat kellemetlen pillanatokat akár a tulajdonosok, akár a szomszédok számára, ezért is fontos a megfelelő pozíció és beállítás.
A másik gyakori probléma a mozgásérzékelők hatótávolságából fakad, hiszen azok valamelyest korlátozottak, így az előbb felvázolt eset ellenkezője is előfordulhat, vagyis hogy a lámpa akkor sem kapcsol fel, ha így kéne tennie. A rendszereket ezért mindig érdemes már előre tesztelni és aszerint kialakítani a végleges pozíciókat, hogy minden általunk gyakran használt útvonalat jól belásson és így az automatizált megoldások is érvényesülni tudjanak.
Hasznos eszköz, fontos beállítások
A fentiekben igyekeztünk felvázolni azt, hogy egy mozgásérzékelő vagy mozgásérzékelős lámpa milyen módon hasznosítható az épületek környezetében, illetve milyen előnyökre vagy épp hátrányokra számíthat az a felhasználó, aki ezt a megoldást választja. Mindenképpen szót érdemelnek még azonban a berendezések beállításai is, hiszen lényegében a pozicionálás mellett ez határozza meg, hogy mennyire képes hatékonyan működni egy mozgásérzékelős kültéri vagy beltéri rendszer. Ennek kapcsán két paramétert érdemes kiemelni, melyre minden esetben figyelni kell.
-
Érzékenység beállítás: sok modell esetében a felhasználó is beállíthatja, hogy mennyire szeretné érzékenyen működtetni a mozgásérzékelőt. Ez elsősorban a hatótávolságot szabályozza, tehát azt, hogy a szenzor milyen messzire “lát el”. Az előnyök és hátrányok kapcsán felvázolt esetek optimalizálása miatt erre mindenképpen érdemes figyelmet fordítani és folyamatosan tesztelni a szenzorok és ezáltal a mozgásérzékelő rendszerek érzékenységét.
-
Időzítő funkció: a takarékosság és a praktikum szempontjából is érdemes meghatározni azt, hogy a lámpa a felkapcsolás után mennyi ideig maradjon aktív. Mivel a mozgásérzékelő önmagában csak a riasztást küldi el a fényforrásnak, az időtartam beállítása már a felhasználóra vár. Ezek abszolút alkalmazkodhatnak a helyszínhez, illetve ahhoz, hogy jellemzően mennyi ideig tart az áthaladás az adott ponton. Ezzel a végletekig optimalizálható a rendszer, mely a tájékozódás mellett a takarékosságot is segíti.