Útmutató LED szalagokhoz!
Manapság az igen nagy népszerűségnek örvendő LED szalagok már egyre több ember otthonában fellelhetőek és esztétikus fénysugaraik hangulatossá teszik a lakás különböző helyiségeit, legyen az színes vagy a natúr fehér LED szalag. Van ahol dekorációs kiegészítő világításként alkalmazzák, de hatalmas fényerőt nem igénylő tevékenységekhez önálló világításként is megállja a helyét.
Lehet, hogy most valakinek újat mondtunk és üsszehúzott szemöldökkel azon gondolkodik, ez most mégis hogy lehetséges, de le kell törölnünk a kételkedést az arcáról! Ma már léteznek ugyanis olyan erős fényerővel világító LED szalagok amelyekkel probléma nélkül megoldható és ezt a következőkben be is fogjuk bizonyítani. Pozitívumként hozhatjuk fel, hogy kialakításának köszönhetően (lapos kivitel) a mai modern flexibilis (hajlítható) LED szalagok folytonos világítást biztosítanak a hagyományos fénykábelekkel ellentétben, továbbá az összes fénymennyiség egy irányba történő írányítása is lehetővé válik (120° sugárzási szög). Minden típusnál lehetőségünk van a szalagokból érkező fényerő szabályozására is, ehhez azonban szükségünk van egy fényerőszabályzóra, mely segítségével beállíthatjuk az éppen szükséges fényerőt. Rejtett világítás kialakításához nyugodtan használhatunk barna nyáklapos kivitelt mivel itt az esztétikai élményből nem vesz el, viszont olyan helyekre ahol látszódhat a LED szalag, oda a fehér nyáklapos változatot ajánljuk. Rögzítése rendkívül egyszerű, szakértelmet nem igényel ugyanis a szalagok hátoldalán egy vékony M3 típusú öntapadós réteg található amivel könnyedén felragaszthatjuk a kívánt felületre, legyen az vas, alumínium, fa , műanyag vagy akár üveg. Felhelyezés előtt azonban rendkívül fontos, hogy a felületet megfelelően tisztítsuk le és úgy ragasszuk fel LED szalagunkat, a ragasztó élettartamának minél hatékonyabb kihasználása érdekében.
LED chip típusok
3528 SMD LED chip
Az első chip típus amit bemutatunk ár szempontjából mindenképp az olcsóbb tábort képviseli (ezzel nem a minőségre utalva) nem más mint a 3528 SMD LED. Fejlesztői a névadóval nem sokat foglalatoskodtak, nevét méretéből adódóan kapta ami nem más mint 3,5mmx2,8mm. Nagy testvéréhez (5050 SMD LED) képest – amiről a későbbiekben még szó lesz – közepes teljesítménnyel bír, ez egy 8mm széles 60LED/m-es LED szalagnál értékben körülbelül 140 és 240 közötti lumennek felel meg, fogyasztása pedig mintegy 5W/m-re tehető, de ez a ledek számával együtt természetesen arányosan változik. Készítenek belőle meleg fehér, hideg fehér, napfény fehér, sőt egyszínű színes szalagokat is, viszont váltakozó (RGB) színű led szalag gyártására nem alkalmas, mivel a ledek csupán 1 chipet tartalmaznak.
5050 SMD LED chip
Hasonlóan a 3528-as SMD LED-hez itt is a méretből adódik a név hiszen 5,0mmx5,0mm-es ledekről beszélünk, a szalag szélesége pedig 10mm. Ez a típus már 3 chippel szerelt, ezáltal alkalmas váltakozó színű led szalagok előállításához is, valamint nagyobb fényerőt tudunk kinyerni a teljesítménynövekedésnek köszönhetően. Ez azt jelenti, hogy átlagban a méterre vonatkozó teljesítmény ennél a típusnál 7,2W-ra módosul, a fényerő pedig olyan 350-420 lumen közé esik, aminek köszönhetően esetlegesen önálló világításként is megállja a helyét. Az 5050 SMD LEDdel szerelt szalagok árukat tekinve mindenképp többe kerülnek mint a 3528-as ledes társaik, viszont ha extra fényerőre van szükségünk és a külső tényezők szükségessé teszik, azt a kevés többletet minenképp megéri és érdemes mellette dönteni.
LED szalag típusok – beltéri (IP20), kültéri (IP65)
A megfelelő LED szalag kiválasztásánál fontos szempont, hogy milyen környezeti körülmények közt, kültéren, avagy beltéren szereténk használni. Külső helyszínen könnyen érheti csapadék, esetleg pára a terméket, azonban nem kell hogy fájjon miatta a fejünk mert manapság már bármelyik fajta LED szalag kapható kültéri(P65) kivitelben is. A két típus közt a vízvédelemi megközelítésből teszünk különbséget. A natúr szalag borítás nélkül kapható, míg a kültéri LED szalagokat egy vízmentes szilikon borítással vonják be annak érdekében, hogy ne érhesse nedvesség. Az IP65-ös termékek felhasználhatók akváriumok, esetleg medencék megvilágításához, viszont arra ügyeljünk, hogy a táp csatlakozásánál és esetleges vágásoknál megfelelően szigeteljük a szalagot. Továbbá ajánljuk még szórakozóhelyekre, éttermekbe pultok dekorációs világításaként, illetve olyan területekre ahol a koszolódás mértéke igen magas, ugyanis a szilikon bevonatnak köszönhetően egyszerűen tisztán tartható.
LED szalagok különböző színekben (fehér,színes,RGB)
Fehér LED szalagok
A fehér ledszalagra úgy is tekinthetünk mint kiindulási pont, hiszen ennek felhasználása a legáltalánosabb és a legelterjedtebb. Színhőmérsékletüket tekintve 3 típust különböztetünk meg. Van a meleg, sárgás fényt árasztó meleg fehér, a kékes, xenon lámákéhoz hasonló kékes fénnyel világító hideg fehér, és a napfényhez hasonló 4000K körüli napfény fehér LED szalag. Azt hogy melyikre van szükségünk természetesen a körülmények határozzák meg. A meleg fehér színű LED szalagok fénye kb. a normál 100W-os izzó fényének felelnek meg, ezért olyan helyekre ajánljuk ahol kellemes, pihenésre, lazításra alkalmas légkört szeretnénk megteremteni. A 6000K-es hideg fehér változatot inkább irodák, üzlethelyiségek kiegészítő világításához javasoljuk, de a választásnál döntő lehet az is, hogy igazodjunk lakásunk már meglévő világítás rendszeréhez.
Színes LED szalagok
Abban az esetben, ha el szeretnénk térni a megszokottól, vagy éppen igényeinknek nem felelnek meg a fehér színű LED szalagok, természetesen van lehetőségünk különféle színes változatok megvásárlására is. Kínálatunkban szerepel szinte az összes fellelhető szín, legyen az kék, sárga, zöld, piros vagy akár rózsaszín. A színes LED szalagok fényereje hasonlóan a fehér és az RGB LED szalagokéhoz szabályozható, ehhez választhatunk potméteres vagy távirányítós fényerőszabályzós megoldást.
RGB led szalagok
És, hogy tovább gyarapítsuk a már egyébként sem kevés felhozatalt, bemutatjuk azt a típust ami az előzőekben bemutatott fehér színű és színes LED szalagokat egyszerre magába foglalja. Mint azt már korábban említettük, az RGB LED szalagokat olyan 5050 SMD ledekkel szerelik, melyekben 3db chip található (PIROS/ZÖLD/KÉK), ezáltal alkalmasak a színek változtatására. A megjeleníthető színek számát (az alap színeken kívül) a szalag vezérlését lehetővé tevő távirányítón található gombok száma határozza meg. Ime egy kis ízelítő a működéséből:
LED szalagok üzemeltetése
Mielőtt LED szalagot vásárolunk fontos tisztában lennünk mekkora hosszúságú darabra is lesz szükségünk, ugyanis a tápellátáshoz szükséges tápegységet ennek megfelelően kell kiválasztani. Íme egy egyszerű példa : ha a LED szalag fogyasztása 4,8W/m és szükségünk van belőle 5 méterre, akkor (4,8x5=24) egy 25W-os tápegységre minimum szükségünk lesz, azonban érdemes 20-25
LED szalag paraméterek:
IP védelem : kültéri / beltéri
LED típusa : 3528 / 5050
LEDek szám : 30 / 60 / 120
Nyák színe : barna / fehér /
Színhőmérséklet : meleg / hideg / napfény fehér
Szín : rgb, sárga, kék, zöld, piros, fehér
Fogyasztás : 4,8W / 7,2W / 14,4W / stb.
LED szalagok összehasonlítása
LED típusa | SMD 3528 | SMD 3528 | SMD 3528 | SMD 5050 | SMD 5050 |
LED száma | 30 db | 60 db | 120 db | 30 db | 60 db |
Teljesítmény / m | 2,4W | 4,8W | 9,6W | 7,2W | 14,4W |
Fényerő | kb. 140 lumen | kb. 260 lumen | kb. 500 lumen | kb. 420 lumen | kb. 840 lumen |
Áramköri lap | Fehér | Fehér | Fehér | Fehér | Fehér |