Fogyasztásmérők
A fogyasztásmérő eszközöket az elhasznált elektromos áram, más szóval a mindenkori áramfogyasztás mérésére használjuk. Megkülönböztetünk hitelesített és nem hitelesített fogyasztásmérőket – utóbbiak elsősorban almérésre szolgálnak. A hazai piacon is számos világszínvonalú gyártó modelljei elérhetők, így beszerzéskor nem kell a legjobb minőségből engedned. Több típus létezik, mint például fogyasztásmérő dugalj, amivel a háztartási eszközeink fogyasztását tudjuk figyelemmel kísérni, vagy akár a DIN sínre szerelhető változat, ami lehet egy-, illetve háromfázisú is. Ezeken belül pedig van elektormechanikus és a digitális kijelzésű fogyasztásmérő. A Világításcenter választékában mindent megtalálsz, akár lakossági, akár ipari felhasználásban gondolkodsz.
Az elektromos fogyasztásmérők olyan eszközök, amelyek a háztartásban vagy ipari, gazdasági, kereskedelmi létesítményben felhasznált villamos energia mennyiségének mérésére szolgálnak. Ezek a mérőórák mind a fogyasztók, mind a közműszolgáltatók számára nélkülözhetetlen segítséget jelentenek, hiszen a fogyasztás csak rajtuk keresztül követhető nyomon, illetve forintosítható. A megfelelően beszerelt, megbízhatóan működő áramfogyasztás mérő pontos tájékoztatást nyújt az energiafelhasználásról, ami neked, mint fogyasztónak, segít megalapozott döntéseket hozni energiatakarékosságról, elavult vagy meghibásodott eszközök és berendezések esetleges cseréjéről (a közüzemi vállalatokat pedig támogatja az áramelosztás kezelésében). Alább részletekbe menően megvizsgáljuk az elektromos fogyasztásmérőket, beleértve a típusukat, működésüket és előnyeiket.
Az elektromos fogyasztásmérők különböző típusainak köszönhetően minden igényre találni megfelelő megoldást. Ahogy korábban említettük, többféle elektromos fogyasztásmérő létezik a piacon, és mindegyikének megvannak a maga egyedi jellemzői, előnyei. A három leggyakoribb típus az analóg mérő, a digitális fogyasztásmérő és az intelligens mérő.
Az analóg elektromechanikus fogyasztásmérők az elektromos fogyasztásmérők legrégebbi típusai, és ma is széles körben használják őket. Esetükben egy függőleges tengelyű forgó műszer méri, egy skála és mutató pedig mutatja az elhasznált elektromos áram mennyiségét. Használatuk nagyon egyszerű, az eszközök jellemzően megbízhatóak, de nem adnak a felhasználónak annyi információt, mint az okos vagy digitális fogyasztásmérők.
A digitális fogyasztásmérők fejlettebbek, mint az analóg elődök, és részletesebb információkat nyújtanak az energiafelhasználásról. Típus szerint lehet eltérés, azonban jellemzően a következő adatokat olvashatod le a kijelzőről: a teljesítménytényezőt (Cos fi), a pillanatnyi hatásos fogyasztást (W), a mérőn átfolyó áramot (A), hálózati feszültséget (V), valamint a frekvenciát (Hz). A digitális fogyasztásmérők valós időben jelenítik meg a felhasznált villamos energia mennyiségét, és könnyedén leolvashatók. Pontosabbak is, mint az analóg mérőórák, mivel nem támaszkodnak mechanikus alkatrészekre az energiafelhasználás mérése során. Legnépszerűbb közülük a fogyasztásmérő dugalj, vagyis a fogyasztásmérő konnektor – erről később kerül még szó.
Az okos fogyasztásmérők az elektromos fogyasztásmérők legfejlettebb típusai. Fejlett technológiát használnak a közüzemi szolgáltatókkal való kommunikációhoz, és valós idejű információkat szolgáltatnak az energiafelhasználásról. Az intelligens mérőórák távolról is leolvashatók, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatók szakembereinek nem kell kiszállniuk a helyszínre a mérő személyes leolvasása miatt. Ez a vállalatnak időt és pénzt takarít meg, illetve csökkenti a hibák kockázatát.
A digitális fogyasztásmérők számos előnnyel járnak mind a fogyasztók, mind a közműszolgáltatók számára. Neked, a fogyasztónak, a fogyasztásmérő dugaljak értékes információkat nyújtanak otthonod, műhelyed, munkahelyed vagy raktárad elektromos kisebb-nagyobb berendezéseinek energiafelhasználásról (egy-egy fogyasztásmérő konnektor segítségével figyelheted robotgép, mosógép, hűtőláda, vagy akár kompresszor, ütvefúró, elektromos égetőkemence fogyasztását, ami, valljuk be, a jelenlegi árakat figyelembe véve, cseppet sem mellékes). A mérőeszközök kijelzőiről leolvasott információt felhasználhatod azon területek azonosítására, ahol energiatakarékossági intézkedéseket kell végrehajtani. Az elavult vagy hibásan működő gépek és eszközök kiszűrése – majd javítása vagy cseréje – segít az energiaszámlák csökkentésében, valamint a környezet védelmében egyaránt.
A nem hitelesített áramfogyasztás mérő felszerelése otthon akár egy-egy mozdulat is lehet, azonban hitelesített fogyasztásmérőt kizárólag minősített szakemberek helyezhetnek ki. Ha ingatlanodban almérőt szeretnél beiktatni, kövesd az alábbi útmutatást:
Mindenekelőtt válaszd ki a neked és céljaidnak megfelelő modellt, ami jó eséllyel egy digitális fogyasztásmérő lesz. Érdemes szakember véleményét is kikérned – a Világításcenternél bátran javasoljuk szakértő kollégáinkat, akik ismerik a teljes termékpalettát, és örömmel segítenek a legjobb döntés meghozatalában. Bizonyos áramfogyasztás mérők lakossági használatra készültek, míg mások kifejezetten ipari vagy kereskedelmi felhasználásra valók. Előbbi esetben a már említett fogyasztásmérő dugalj lehet a befutó, míg az utóbbinál egy- illetve akár háromfázisú, DIN sínre szerelhető megoldás is szóba jöhet. Arra ügyelj, hogy új, korszerű modellt válassz, amely más vásárlók véleménye szerint is jó befektetés, jó döntés.
Ha megvan a megfelelő fogyasztásmérő, kezdődhet a beszerelés! Első lépésként gondosan áramtalaníts, nehogy baleset történjen (ezt persze kihagyhatod, ha fogyasztásmérő konnektorral van dolgod, azt ugyanis csak bedugod a megfelelő aljzatba, majd a mérni kívánt eszköz dugalját a mérőbe, és kész is vagy). A termék csomagolásán látható használati utasítás és beszerelési útmutató lépésről lépésre vezet téged a művelet során, nyugodtan rábízhatod magad. Ne felejtsd el biztonságos helyre eltenni a vásárlást igazoló blokkot, számlát, illetve a garanciapapírt. Jó esetben ezek az eszközök hosszú évekig probléma nélkül szolgálnak majd, de ha cserélned kell őket, esetleg hazaérve derül ki, másik típus lenne ideális, a papírok mindenképpen kelleni fognak az ügyintézéshez.
Végezetül nincs más hátra, mint ismét áram alá helyezni a rendszert. Ellenőrizd, hogy a számlálón vagy a kijelzőn megjelenik-e a valós idejű fogyasztás. Apropó: egyes digitális fogyasztásmérő modellek nem csak a mindenkori energiafelhasználást mutatják, hanem akár hat hónapra visszamenőlegesen is képesek raktározni az adatokat, ami további segítséget jelent gépeid, ingatlanod áramfelhasználásának nyomon követéséhez.